Art Of Freedom - 2016'nın en iyileri

'Art of Freedom' projesi kapsamında bir çok göz alıcı enstelasyon, rengarenk heykeller, eşsiz sanat projeleri ve göz alıcı görsellere tanık olduk. Bu özel proje ile, kreatif beyinler, Sziget'te yeteneklerini gösterme ve Sziget'i büyülü bir yer yapma şansına sahip oluyor.

Sziget 2017 için 'Art of Freedom' projesi başvuruları kapanmıştır. İkinci sonuçlar 20 Nisan 2017'ye kadar açıklanacakır. Tüm sorularınız için: artoffreedom@sziget.hu!

 
 

Art Zone Gate

Tasarım: Márton Nyirán

Art Zone küpleri, gerek güzel görünüşleri gerek rahat oturma alanları yaratması ile, SANAT ALANININ dinlenme eksiğini tamamlayan bir proje.  

 

 
 

CAP-ture you-CAN

Tasarım: TesTér Studio

Projenin ana fikri, bir çok farklı şekilde kullanılabilecek çöp kutuları yaratmak. Bu çöp kutularının üstünde yer alan kapakcıklara, Szitizen'ler şişelerini yerleştiriyor. Böylece yalnızca çöp kutusunun kapasitesini arttırmış değil aynı zamanda çöp kutusuna değişik bir görsel kazandırılmış olunuyor. Dahası, şişelerle süslenmiş çöp kutusu, geceleri ışıklandırılıyor!

 

 
 

Starry-eyed Shepherd

Tasarım: Jap-Yap takımı

Buradaki enstelasyonun ana fikri, ziyaretçilerin günün her anında dinlenebilecekleri bir yer bulmaları oldu. Dinlenme alanı olarak kullanılmasının yanı sıra, bu tasarım aynı zamanda festivalin renkli alanlarından biri. Fikir, Macar hikayelerinden yola çıkmış ve günümüze uyarlanmıştır. Enstelasyonlar kuru kafa şeklinde olup, geceleri de dikkat çekmesi için, florasan boyalar kullanılmıştır.

 

 
 

Chill'Area (Rahatlama Alanı)

Tasarım: I Ritardat/ari

Chill’Area/Rahatlama Alanı'nda bulunan oturma alanları Avrustalya paletlerinden yapılmaktadır. Bu oturma alanları oldukça güçlü ve dengelidir. Bu proje, paletler ile yapılabilinecek bir çok ürünün en önemli örneklerinden biridir.

 

 
 

Color Cube

Tasarım: Hardboyhang

COLOR CUBE/RENK KÜPÜ ismini alan bu spor ekipmanı, ağırlık ve esneme için özel olarak tasarlanmıştır. Küpün inşa edilmesinde, profesyonel sporculardan da yardım alınmıştır. Projenin amacı, geleneksel hareketler yaparak sağlıklı bir yaşam stili oluşturmak. Festival boyunca sizi fit tutacak bir çok temel ve kreatif egzersiz ekipmanını burada bulabilirsiniz.

 

 
 

Starry Sky

Tasarım: J+P+D

''Özgürlük Adası'' gibi her daim hareketli, hayatın hiç bitmediği bir yerde uzak bir alana geçip gökyüzündeki yıldızları seyretmek pek kolay değil. Bu tasarım ile, Szitizen'lere özgürlük hissiyatını vermeyi planladık. Bu alan hem rahatlamak hem sohbet hem de ışık kirliliğinden uzaklaşmak için. Geceleri, şehir ışıkları arttıkça, yıldızları daha az görür olduk.

 
 

Dandelions/Karahindiba çiçekleri

Tasarım: Tsikura

Bu enstelasyonlar, ahşap karahindiba çiçeği formunda gözlem ve rahatlama alanları. Üç çiçek dikey şekilde konumlanmış, bir tanesi ise kırık, yere doğru eğik. Her çiçek 2 kişi için ideal. Çiçeğin içine giriş ise özel yapılan merdivenleri ile mümkün. Her çieçeğin içinde üstüne oturulacak bir bank yerleştirilmiştir.

 

Dragon of Freedom

Tasarım: Vajda Kreatív Diákcsoport

Bu 25 metre uzunluğundaki ejderha tam tamına 15 bin tek kullanımlık PET şişeden yapılmıştır. Görselliği yanında aynı zamanda düşündürücü bir tasarım.

 

 
 

Elektropus

Tasarım: Tekla Fehérvári

Bu tasarım, teknoloji alanında hızlı ilerlemenin görünmeyen tarafına dikkat çekmeyi hedefliyor. Elektronik atık, diğer tüm atıklardan üç kat hızlı yayılıyor. Elektronik atıktan inşa edilen ve bir ağaçta yaşayan Elektropus, doğal çevremizi berbat eden teknolojik ilerlemeyi sembolize ediyor.

 

 
 

Fairy Town

Tasarım: HEXA

FAIRY TOWN, Szitizen'lerin oturabilmeleri için inşa edilmiş, minik ahşap evlerden oluşan bir alan. 5-6 parçadan oluşan bu minik evler, ahşap ile dekora edilmiş bir ağacın yanında bulunuyor. Florasan boya ve sim sayesinde yolu buradan geçenler kendilerini büyülü bir masalda gibi hissediyor.

 
 

Light Creatures

Tasarım: Dóra Emese

Derin deniz canlılarından esinlenerek yapılan UV ışıklı figürler. Barış ve samimiyeti temsil eden bir alan yaratmayı hedefleyen tasarımcının bu alanında, doğanın güzelliğinin ortasında keyifli sohbetlere dalıyorsunuz.

 

 
 

Flower Park/Çiçek Parkı

Tasarım: Nívós Társaság

Festivalciler için, partilemek kadar rahatlamak ve enerji depolamakta önemli. Konserler, partiler arası yorgunluğu atmak için bu Çiçek Parkı tam yeri! Çiçek Parkı'nda, kocaman bir LOVE/AŞK yazısının yanında, çiçeklerle bezenmiş bir alanda rahatlayabilirsiniz.

 

 

Funky Monkey

 

.

 

 
 

Funny Furniture

Tasarım: Vajda Kreatív Diákcsoport

İnsanlar Sziget'e yaşamaya geliyor ancak buraya gelme amacınız yeni şeyler keşfetmek ise biraz yoruluyorsunuz. Vajda Kreatív Diákcsoport'ın eşsiz figürlü, materyalli, tema veya mesajlı mobilyaları, Szitizen'lerin rahatlığı için festival alanında.

 

 
 

Gazebo

Tasarım: Tsikura

Gazebo şeklinde eğlence ve dinlenme alanı. Metalik bir renge boyanmış bu gazeboda dinlenirken, güneşten ve yağmurdan korunabilirsiniz.

 
 

Geo-Bike-Dome

Tasarım: K-rtografii

Bu enstelasyonun fikri tamamen bisikletlere olan sevgimizden ortaya çıktı. Küçüklüğümüzden beri bisiklet hayatımızın bir parçası. Keşke tüm dünya bisikletlerle dolu olsa ve herkes bisikletlerin ne kadar muhteşem birşey olduğunun farkına varsa!

 

 

Mushrooms

Tasarım: László Ildikó, Nagy Veronika

Bu mantarlar, kilometrelerce renkli telden yapılmıştır. Geri dönüşüme önem verdiğimiz için, eski telleri kullandık. Bu 25 mantarın üstünde, Szitizen'ler yeni insanlarla tanışıp, muhabbet edebilir ve dinlenebilirler. Bu mantarlar, çevreye yalnızca gündüzleri değil geceleri de renk katıyor. Güneş battıktan sonra bu mantarlar ışıklanıyor.

 

 
 

Steam-engine

Tasarım: Nyirán Márton

Geri dönüştürülmüş materyalleri kullanmaya özen gösteriyoruz. Bu lokomotifin temeli, boş ve artık işe yaramayan bir tank - tam festival boyutunda. Szitizen'ler için güzel bir fotoğraf alanı görevi de görüyor aynı zamanda.

 

Shoal of fish

Tasarım: Grünfelder Judit+ Healium dekoration

Bir anda 1600 adet ışıklandırılmış balık beliriyor kafanızı kaldırdığınızda. Healium goup ve sanatçı Judit Grunfelder gerçekleştirilen büyülü bir proje.

 

 
 

Handsurfer

Tasarım: Gazdag Zoltán, Nyul Dávid

Bir rockstar gibi, büyük bir kalabalığın üstünde süzülün!

 

 

Rocking Lounger

Tasarım: Geiger József

Bir bardak kisfröccs içerken arkadaşınızla sohbet etmek için birebir olan bu sallanabilir sandalyeler, festivalde rahatlamak için en iyi alanlardan biri.

 
 

Round Forest

Tasarım: Mome-Média Design Faculty

İlhamımız orman. Yorgun Szitizen'lerin dinlenebilecekleri, rahat bir alan yaratıyoruz.

 

 
 

Knitted Fröccsgarden/Örgülü Fröccsgarden

Tasarım: Fonalgerillák Street-Art Workshop group

Fonalgerillák grubunun yarattığı enstelasyonları son 4 yıldır, Budapeşte'nin bir çok yerinde görebilirsiniz. Bazen Deák tér'de, bazen 49 numaralı tamvayda, bazen ağaçları giydiriyorlar Çocukların Demiryolunu masal kahramanları ile rengarenk süslüyorlar. Sziget'te ilk 2014 yılında yer aldılar. Örgü örmeyi seven bir çok öğrenci, profesyonel, anne ve büyükanneler burada buluşuyor. Art of Freedom sayesinde, bu yıl da bu örgüleri festival alanında görebileceksiniz. Geçtiğimiz yıl, 18 kişi 10kg iplik kullanarak, ağaçlara yeni kıyafetler hazırladılar. Bu yıl, daha çok ''kıyafetle'' Fröccsgarden'a geri geliyorlar!

 

 
 

Community Space Installation

Tasarım: ENVICASH s.r.o (SK)

Sziget Szitizen'leri için komün bir alan enstelasyonu. Çevre korumasını ön plana çıkaran, geriş dönüşümden yararlanılmış bir proje. Rahatlık arayışı ve özgür hissetmenin kompozisyonlarından oluşturulan bir alan burası.

 

Let's Swing

Tasarım: Mattia Paco Rizzi

Let's Swing! Mattia Paco Rizzi tarafından yapılmış eğlenceli artistik-mimari bir enstelasyon. Konsept oldukça basit. Yerden çıkan ahşap bir daire, eski bir hayvan iskeleti şeklini alıyor ve bir çok salıncağa ev sahipliği yapıyor.

 

 
 

Lucy in the Sky

Tasarım: B-terv - Horváth Lili, Tormási Petra, Lee Bin Péter, Balázs Miklós - Buja Hanna - Cséffay Alexandra - Fickert Flórián - Kálmán Dóra - Párdányi Dorottya Fruzsina - Sebők Eszter - Steiner Hanna - Steiner Júlia - Vitályos Orsolya

Szitizen'lerin bulutların üstünde oturduğu hissini veren bir tasarım. Işıkları sayesinde, geceleri oldukça büyüleyici.

 

 

Aliens, birds/Uzaylılar, kuşlar

Tasarım: Csekő Etelka

Kuşlar: Sziget Festivali, çevreye zarar vermez, yaşadığı yerdeki canlı hayatını korur. Egzotik yerlerden gelen bu canlılar, Sziget'in bu özelliği duyup, partilemeye gelmiş.

Uzaylılar: Sziget Festivali'nin ünü evrensel :)

 

 
 

Memory Book

Tasarım: Gathi

’Memory Book’ isimli interaktif enstelasyon, Sziget topluluğu tarafından yazılan ve çizilen dev bir kitap. Amaç, her yeni festivalle birlikte büyüyen bir enstelasyon. Bu dev kitap, festivalin ruhunu  taşıyan, Szitizen'ler tarafından birlikte yapılan bir enstelasyon.

 

Mermaid Tea Party

Tasarım: Nagy Zita Zsófia

The concept of my work for Sziget’s contest was the creation of a spectacular and playful art installation that reflects on the location of the festival as an emblematic figure. That is why I chose the dolphin, which is not only a commonly known typical symbol of kitsch, but also a beloved hero of my pieces. The dolphin coexists with us as the timeless essence of kitsch. An amazing and wonderful being that easily gets close to everybody’s heart. Jumping out of the waves it connects us, humans too with the enigmatic world of water. Our true friend both in real life and virtual space, where it paddles in the expanding ocean of online greeting cards, happily forever. Whoever loves the dolphin, cannot be a bad person. That is precisely why I believe that the good-natured crowd of Sziget’s audience will also welcome it as part of the festival’s image with embracing arms.

 

 
 

Swamp tale

Tasarım: Astronauta D458

The idea behind this project was born from a real problem. Public wells at festivals are not able to satisfy the huge crowd’s demand for drinking water without developing a smaller marsh around themselves, therefore making it really difficult to approach them. This situation brought the idea to life that transforms the wells’ surroundings to an interesting space by sculpture elements.

 

 
 

Mind the Step

Tasarım: Luigi Gentili, Vittorio Specchia, Alberto Tanelli

MIND THE STEP is a series of green public spaces that offer the possibility of a spontaneous meeting among the users. The project also aims to promote the sustainable cycle of materials used, as well as the possibility of re-using them. Indeed, the stacked and screwed pallets used and arranged in different modules, will ensure the flow of people offering them the possibility to sit and enjoy the company of others or simply one of the possible views of the surroundings. The pallets provided by Podhoran.

 

 

Mushrest

Tasarım: Oszlányi Simon, Pál Noémi Anna, Takács Alexandra

The concept of Mushrest is based on three expressions: nature, interaction and colours. The aim was to establish a ground for resting in a nature-like habitat in the vivid swirling busyness of the festival. Therefore a net is spreaded out on the lower part and a painted sheet on the top of the installation. Mushrest functions as an exciting site not only during the day but also throughout the night because it is phosphorecent. In conclusion it is a stylized decorative mushroom figure which provides shadow in the morning time and light in the evening and in need can function as a shelter from rain but most importantly it offers a relaxing spot for Szitizens.

 

 
 

4 Square Round Forest

Tasarım: Bakos Lilla, Donáth Áron; Győrik Ágnes; Simon Zoltán

The installation demonstrates the tension between the natural and industrial world. In this creation we exemplify this struggle with stylized wood with the help of wire and branches. The geometric bodies were shaped by wire and they symbolize the man-made industrial world, while the escaping branches symbolize the nature. The artificial things can’t dominate the forces of nature, wildlife always finds the way to be free. This is what we can see by the branches that coming through the wire. Each elements of the installation individually represent this eternal struggle, but besides that we also created the woodgroup in a way, that from a certain point, the elements make a giant square. The square formed by the different shaped bodies clearly symbolizes the cumulative global industrial system which tries to dominate our world, but from this united power, nature can still break trough. The world we live in is important to us so is the nature that keeps us alive. We find it necessary to vanish all those industrial impact that suppress nature.

 

 
 

Neon Figurative

Tasarım: LedLightGroup

We aim to create a group sculpture of vibrant and luminous human figures. We’d like to portray these figures during an activity. It would be both entertaining and colorful at day and night.

 

 
 

Nest

Tasarım: Nesteam

The NEST is a unique furniture that fit perfectly into its natural surroundings. It is made only of natural and recycled materials. It is both weather- and festivalproof.

 

 
 

Night Visions

Tasarım: UnicornGlow

The concept of our project intended to showcase the connection between art and nature, therefore we have used raw, unproccessed timber and luminous paint in the making. Our work was inspired by an ImagineDragons album, hence the name of the project. The painted wooden chairs and tables are meant to create an extraordinary impression in the passer-by, as if they had entered this grand, enchanting vision, where they can chill together with their friends.

 

 
 

Octopuff

Tasarım: B-terv - Cséffay Alexandra, Fickert Flórián, Párdányi Dorottya Fruzsina, Vitályos Orsolya, Balázs Miklós - Buja Hanna - Horváth Lili - Kálmán Dóra- Lee Bin Péter - Sebők Eszter - Steiner Hanna - Steiner Júlia - Tormási Petra

OctoPuff is the giant polyp of Sziget. The Island of Freedom is as diverse as seaworld, so this spectacular creature should not be missing from the environment either.

 

 
 

Giant Sziget Weaving

Tasarım: Óriás Sziget Szövő csapat

Its main goal is to recycle unused plastic and textile waste. Anyone who wanders in ArtZone can contribute to this project in order to create a huge rug. We believe this activy brings together people by using their creativity, releasing stress and making something spectacular for Sziget.

 

 

The hands of unity

Tasarım: Barthó Dorottya, Eisenberger Viktória, Herbszt Csilla

Get some rest at the Hands of Unity! It's a meeting point in every sense: our statue symbolizes the bonds forming between different cultures.

 

 
 

Pillekő faces

Tasarım: Pillekő Projekt

Pilleko is a new composit building material developed by Antal Csaba environmental designer. The base of Pillekő is designed from recyled PET (Polyethylene terephthalate) bottles which are covered with a special mix of minerals. The result is a lightweight, water- and frostproof structure which is also resistant to physical impact. This green innovative technology can be widely used to build outdoor furnitures, organic shaped modules. As we have alredy made several streetfurnitures througouth the country.

 

 

Pleasure Factory

Tasarım: S39 Hybrid Design Manufactory

PLEASURE_FACTORY features certain unique characteristics that set it apart from other factories. Besides the classic festival paraphrenalia, we have as our goal the creation of an installation that resembles the conveyer belt assemblyline used in heavy industry. We can see different kinds of machinery, containers, rails and industrial receptacles of all shapes and sizes, which, hooked up to each other give the impression of a working production line. Our end product: the EXPERIENCE itself. The installation is the manifestation of the feeling of festivals, and is a model of its very essence, compressed into one object. It sucks you in, chews you up, and spits you out with a laugh.

 

 
 

Popsheep

Tasarım: Somogyi Fanni, Somogyi Miklós

The Pop Sheep installation is a public sculpture that consists of 24 life size colorful plastic sheep wearing sunglasses. I was both inspired by the idea of ‘counting’ sheep before falling asleep and pop art, thus I decided to pull the image from my imagination and create a real life, life size plastic herd. Each sheepis cast from epoxy and is painted with bright neon colors, which also glow in the dark. Instead of making Szitizens fall asleep at the festival, the herd is an energetic and emblematic icon on the island enhancing the positive and lively mood of the festival. Additionally, Szitizens will have the opportunity to win a baby sheep (Lambkin) by taking a selfie with the sheep and uploading it to an online social media site with a # phrase. Another layer of interaction is created by the addition of a QR code on the sheep, which leads to an online aspect of the work. With this public sculpture I aim to enhance the ‘cool’ image of Sziget Festival, and also create a fun and interactive work that can enrich the experience of the Szitizens.

 

 

Dress Lamps

Tasarım: Szabó Gergely

I'd like to express the variegation of Szitizens at Sziget with my lampions and would like to give the festival feeling on the roads between the campings. I hope it will make everyone feel happy.

 

 

Yellow Submarine

Tasarım: Nyirán Márton

I have been engineering, designing and constructing installations for 15 years. These are mostly and deliberately made by recycled materials. What is important for me at a given project to make the highest use of what I have in terms of the materials and at these projects I followed the same principle. The Transformer was created by scrap metal of boilers that arosed after wrecking a boiler room. At the same time, there was two foxy, unused gasometer which are became the bases for the moon explorer and the submarine. These had no use even at an ironmongery, because the professional outgassing and cutting of these gasometers would be more expensive then the price of the iron. The PET clouds made by an office block and were consumed at the time of 2 months, so even just the mass of it draws the attention to the importance of recycling

 

Selfie Transformer

Tasarım: Nyirán Márton

I have been engineering, designing and constructing installations for 15 years. These are mostly and deliberately made by recycled materials. What is important for me at a given project to make the highest use of what I have in terms of the materials and at these projects I followed the same principle. The Transformer was created by scrap metal of boilers that arosed after wrecking a boiler room. At the same time, there was two foxy, unused gasometer which are became the bases for the moon explorer and the submarine. These had no use even at an ironmongery, because the professional outgassing and cutting of these gasometers would be more expensive then the price of the iron. The PET clouds made by an office block and were consumed at the time of 2 months, so even just the mass of it draws the attention to the importance of recycling.

 

 
 

Shades of Green

Tasarım: Rácz Eszter és Kiss Péter

Designers of ’Shades of Green’ were meant to create a unique social space that fits into Sziget’s ’green’ concept.

 

 

Stylecase

Tasarım: Leitner Levente – Gwizdala Dáriusz

We’ve been visiting festivals for many years now, so our own experiences fed the idea behind our project. Our suitcases are suitable for sitting and laying. Moreover, they proved to be perfect shelters during heavy rains and heat-waves.

 

 
 

Ghost Sculpture Park

Tasarım: Unicorn Factory

A Szellem Szobor Park, egy olyan fémdrótból készült szoborcsoport installáció, ami teljes mértékben illeszkedik az ArtZone mesés világába és tökéletesen bírja a fesztivál speciális környezetét. Időtálló, mind nappal, mind éjszaka megvilágítva érdekes vizuális élményt nyújt. A kiválasztott figurák mind erős szimbólumok, a varázslat és mese világát idézik.

 

 

Szerelem-fészek

Tasarım: Wahorn Works

Ghost Statue Park is a sculpture installation made of metallic wires that suits ArtZone’s fairy athmosphere and endures a festival’s special environment. All the chosen figures are strong symbols that summon the world of a fairytale full of magic.

 

 
 

The Pavilion of Love

Tasarım: M & F

The Pavilion of Love attracts not only lovers, but also those who want to have a good rest. The pleasant atmosphere is guaranteed by the colorful umbrellas, which turn the summer sunlight into a placid rainbow. But as soon as the sun goes down, Love gets the attention, as the pavilion being illuminated throughout the whole night shines like a bright summer night sky full of stars.

 

 

Think Inside the box

Tasarım: Dkni iroda

Think INSIDE theBox is a pavillon designed for smaller group of friends to rest and talk in peace. It’s a cube from outside, and the inner space is like a cave and ergonomically desgined. The pavillon is made of layers of plywood, which makes it transparent and separated at the same time. There are two bench-like expansions inside. At the top of the pavillon an infintemirror has been placed to add depth to it’s inner space.

 

 
 

Tortoasis

Tasarım: Építész Klub BME

It’s a colorful, shady and cosy place where you can recharge your batteries with creative energies before the next awesome party. It’s a place where you can find a shelter from the sun and rest insinde on a comfortable pillow – just like a tortose in its shield. It’s a simple structure made of 2 meters long wooden elements built with a special technique called nexorade. The holes between the rods are filled with painted textiles which we will make together during the course of the festival. A place where you can refresh the memories of last night and get ready for the spectacular new adventures waiting for you.

 

 
 

Tower Of Freedom

Tasarım: Mert Gönül & Ece Yuyar

The concept is based on two main lines linked between stages. It creates a square that’ll define or area. Giving it’s height occured by rotating and scaling the sqare upwards inspired by movements of the people at the festival. It shows itself first when the visitors enter to the zone.

 

 
 

UFO Family

Tasarım: Nívós Társaság

The installation depicts a flying saucer that fell into the festival's territory and the extra-terrestrial family that flew it. These creatures slowly started to get used to their new environment. They built a tent, got a picnic-table, and even tried to blend into the festival's atmosphere with their outfit.

 

 

Spaceshuttle 3.0

Tasarım: Kolonocs Kitty, Zsadányi Hajnalka, Ángyán Gergő, Ángyán Pál, Hajdu Bence, Pálmai Melinda, Sokorai Attila

April had her best party last year in Sziget Festival, so she decided to come back with her best friends. Their new, updated spaceshuttle landed near the Arena Stage, look for them in the spacey forest.

 

 

Leaves

Tasarım: Kárpáti Eszter, László Ildikó, Nagy Veronika

The creators are future industrial designers from Pécs, Hungary, who decided to create an installation where people can make friends, hide from the hot sun or just relax before the next concert. The giant leaves from iron and colored strings provide these things. The installation is named Magic field because the creators hope that everyone will get the feeling that they are on the land of a fairy tale.

 

 
 

Storm tents

Tasarım: MOME Média design

It aims to give shelter for Szitizens who flee from the hardships of weather. Warms you up when it’s raining outside, but cools you down in a massive heat.

 

 

Xylobamboo

Tasarım: Albert Kristóf, Garai Ilka, Hartai Krisztina

Xylobamboo is an interactive installation which is not only a decorative piece of art but also gives an opportunity to connect with fellow festival visitors while being entertaining. Xylobamboo is basically a statue like implementation of a xylophone. You can make it play with the help of the bamboo tubes and the small hanging sticks. More people or groups of friends are welcomed to play it together thanks to its large size.

 

 
 

Zoo Chairs

Tasarım: Tsikura

Deck-chairs made as different animals. They are made from sackcloth stuffed with thatch or straw. The sizes allow 2 lying people or 2 sitting. They are also mobile and easy to move.